Surowe wymagania dotyczące emisji szkodliwych związków do atmosfery sprawia, że przed producentami urządzeń grzewczych postawiono trudne zadanie dostosowania się do szczegółowych wytycznych. Efekty takiego postępowania są jednak pozytywne: kotły, pompy ciepła oraz inne urządzenia dodatkowo dogrzewające pomieszczenie są ekologiczne, a przy tym bardziej wydajne. Wymogi środowiskowe spełniają także kominki na drewno i pellet, jakie znajdują się w ofercie dla klientów indywidualnych ZUK Stąporków.
Ecodesign, czyli nowe normy unijne
Najważniejszym z tych wymogów środowiskowych jest dyrektywa Ekoprojekt, znana też jako Ecodesign, a której pełna nazwa to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Dotyczy ona urządzeń do systemów c.o., a więc obejmuje także kominki wolnostojące na drewno i inne materiały opałowe. Decyzją Parlamentu Europejskiego od 1 stycznia 2022 na rynek Unii Europejskiej wprowadzane mogą być wyłącznie urządzenia grzewcze spełniające określone w dyrektywie wymagania względem emisyjności pyłów, tlenku węgla czy tlenku azotu. Wskazane w rozporządzeniu przedziały sprawności i emisyjności dotyczą urządzeń pracujących zarówno na najwyższej, jak i najniższej mocy przez cały czas ich działania.
Ekologiczne kominki wolnostojące od ZUK Stąporków
Tworząc ofertę z kominkami wolnostojącymi, mieliśmy na uwadze powyższe wymogi. Efektem są urządzenia, które charakteryzują się nie tylko niskim poziomem emisji gazów do atmosfery, ale też wysoką efektywnością spalania. Ekologiczne kominki wolnostojące z naszego katalogu występują w kilkunastu wariantach różniących się nie tylko designem, ale także rozmiarem oraz możliwościami, które są bezpośrednio związane z ich mocą nominalną i poziomem emisji pyłów i CO2. Nasze paleniska z powodzeniem można wykorzystywać jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia, ale i jako dodatkowe urządzenia dogrzewające. Poza ekologią i efektywnością jest to także sprzęt wygodny w użytkowaniu — przykładem może być wysuwana szuflada na odpadki.